Організація харчування в ЗДО "Золота рибка"


 ІНСТРУКЦІЯ

з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

(Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 травня 2006 р. за N 523/12397

Міністерства охорони  17.04.2006  N 298/227)

 1. Загальні  вимоги  до  раціонального  харчування  дітей   у  дошкільних навчальних закладах

1.1. Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами  для  підвищення  опору  дитячого  організму  до захворювань,   для   нормального   росту  і  розвитку  дітей,  які виховуються у дошкільних навчальних закладах. Починаючи з раннього віку     дитини,     необхідно     приділяти    увагу    вихованню культурно-гігієнічних навичок під час  вживання  їжі.  За  дитиною необхідно  закріпити  постійне  місце  за столом, при цьому розмір стола та стільця підбирається відповідно до зросту дитини. Перед кожним  прийомом  їжі стіл сервірують  згідно  з  меню. З двохрічного віку дітей  привчають    користуватися    серветкою. На четвертому  році  життя  навчають користуватися виделкою,  а на п'ятому році - негострим ножем. Дітей привчають  сідати  за стіл охайними,  з чистими руками, сидіти за столом правильно  і  користуватися  столовими  приборами (згідно  з  вимогами  навчальної  програми).  Руки  необхідно мити безпосередньо перед тим,  як дітей садять за обідні столи, і після приймання  їжі.  З чотирьохрічного віку дітей навчають чергувати у групі під час приймання  їжі  з  використанням  санітарного  одягу (фартушки,  косинки  або  ковпаки),  сервірувати  столи  і збирати використаний посуд.

1.2. Для   збереження  апетиту  не  рекомендується  годувати дитину вдома вранці,  перед відвідуванням дошкільного  навчального закладу.  Винятком  можуть  бути  яблуко,  морква,  овочевий сік у кількості 50-100 г.  Якщо дитина поснідала вдома,  її  і  не  слід примушувати снідати вдруге.

1.3 Раціональне   харчування  в  дошкільному  навчальному закладі передбачає обов'язкове складання меню. Примірне двотижневе меню  складається на зимово-весняний і літньо-осінній періоди та погоджується з територіальним органом Державної  санітарно-епідеміологічної  служби  України  і затверджується  керівником навчального закладу.

 Підготувала сестра медична старша

Юренко Н.С.

Навчання персоналу




ЩО ТАКЕ СИСТЕМА НАССР?


Міжнародна система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (англ. HACCP—Hazard Analysis and Critical Control Points)— система, яка ідентифікує,оцінює та контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів. Іншими словами— це аналіз ризиків і контролю критичних точок. 

Система НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.

2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами.

3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності.

4. Не автономна програма. Її основа — це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати. Контроль за реалізацією вимог чинного законодавства щодо впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

5. Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 № 590 (далі — Вимоги). 

Перший невідомий для закладів освіти шлях — реєстрацію харчоблоків закладів як операторів ринку — пройдено.  Харчоблоки закладів освіти є операторами ринку харчових продуктів і підлягають державній реєстрації. 

Процедуру державної реєстрації потужностей визначено Порядком проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього зацікавленим суб’єктам, затвердженим наказом Мінагрополітики від 10.02.2016 №39. 

Окрім поняття «якість», існує поняття«безпечність».

Саме воно є ключовим у системі, призначеній для управління ризиками у галузі виробництва харчової продукції, тобто HACCP. Заклади дошкільної освіти мають з 20 вересня 2019 року впровадити систему НАССР, адже операторів ринку зобов’язано розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи НАССР (ст.20 Закону). 

У ЗДО «Золота рибка» запроваджено програми-передумови з урахуванням асортименту харчових продуктів, технологічних процесів і специфіки роботи харчоблоків. 

Нормативно-законодавча база

·        Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»

·        Наказ Міністерства аграрної політики і продовольства України від 01.10.2012 №590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»

·        Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.08.2019 №446 «Про затвердження форми акта, складеного за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР»

·        Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 24.10.2013 №629 Про затвердження Плану заходів щодо поетапного впровадження операторами потужностей з виробництва та обігу харчових продуктів постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках

·        Наказ МОЗ України від 24.03.2016 №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів»