14 січ. 2014 р.

14 січня - Новий Рік за старим стилем, або свято Василя


14 січня в ДНЗ «Золота рибка» розпочалося з дитячого гомону і пересування закладом ватаг посівальників з побажаннями всього найкращого у Новому році. Протягом дня відбулося «Свято Василя та Маланки» для дітей середніх і старших груп у вигляді веселого театралізованого дійства у відповідних костюмах і масках.

Діти із задоволенням співали колядки, водили хороводи, розповідали вірші. Свято закінчилось прощанням з новорічною ялинкою.
Діти слухали щедрівки та колядки, познайомились з народними звичаями  святкування Маланки.

14 січня українці святкують кілька свят. Перше - свято на честь Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Також Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.
І нарешті, 14 січня - також перший день Нового року за старим стилем. Переддень Нового року своєю обрядовістю нагадував переддень Різдва та в народі називався Щедрим Вечором, що пов'язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, який обов'язково прикрашали скоромні страви. На Новий рік, як і на Різдво, носили «вечерю», але Цього разу не родичам і знайомим, а лише сільській бабі-повитусі.

Характерною прикметою новорічного свята в Україні було й щедрування - давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім'ї та розквіту господарства. На відміну від колядування, обряд щедрування завжди був в Україні справді народним, позацерковним та незначною мірою відчув на собі вплив християнської церкви. Звідси і його радісне, оптимістичне звучання. До кінця XIX ст. обряд щедрування, увібравши в себе національний колорит та менталітет нашого народу, став явищем народної художньої творчості й таким зберігся і до сьогодні.Всіх вітаємо зі святом старого Нового року! Бажаємо здоров'я міцного, натхнення у роботі, творчих успіхів!
                                                Вихователь - методист Оськіна І.Ф.