10 квіт. 2020 р.

Поради психолога

                                                                                   

   Диниско Ольга Анатоліївна –
 практичний психолог ДНЗ «Золота рибка»,
 спеціаліст вищої категорії,
  практичний психолог-методистБулінг в дошкільному закладі
Чи замислювалися ви, де беруть витоки комплекс жертви або потреба агресії стосовно інших. Мало хто з батьків знає про булінг чи стикається з цим явищем в дитячому садку. Чому і як дитина дошкільного віку стає жертвою булінгу?

 
Види булінгу в дитсадку
Булінг – (цькування) це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоровю потерпілого.
Булінг (від англ. to bull ‒ переслідувати) ‒ свідома агресивна поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої.
Булінг у ДНЗ (ЗДО) може проявлятися як тиск: психологічний та/чи фізичний. Часто діти застосовують і фізичний, і психологічний тиск на жертву. Наприклад, образи, приниження, ігнорування, непоступливість, погрози, побиття під час ігор.
Насилля в дошкільному навчальному закладі 
Більшість людей вважають, що фізична агресія й соціальне насилля, характерні для булінгу (англ. bullying – агресивне переслідування, цькування, залякування тощо), починають проявлятися приблизно з кінця початкової школи і продовжуються протягом усього періоду середньої школи. Але, хочете вірте, хочете – ні, булінг серед дітей дошкільного віку розповсюджений набагато більше, ніж ви можете припустити. Оскільки така поведінка асоціюється, як правило, з дорослими дітьми, вона часто упускається з очей у ранньому віці, коли досить важко відрізнити абсолютно нормальні соціальні експерименти й булінг на ранніх стадіях формування.
Загалом, певний ступінь ситуативних ударів рукою, щипання й ін. у дітей дошкільного віку «вважається» нормальним і може бути проявом самоствердження. Однак, якщо дітям подобається спостерігати, як іншій людині погано, вони можуть свідомо й систематично знаходити способи, щоби завдати шкоди своїм «жертвам», навіть до того, що стануть насміхатись над ними, коли роблять свій поганий учинок.
Булінг може викликати в дітей сильний стрес, страх і тривогу. До того ж така поведінка впливає не тільки на «жертв». Результати дослідження показують, що ті, хто в дитинстві був хуліганом, у майбутньому частіше, ніж інші, вживають наркотики та алкоголь, ображають своїх друзів, зв’язуються зі злочинністю й мають проблеми у взаємостосунках з однолітками.
Ваша маленька дитина піддається булінгу, якщо:
·                 їй раптом страшно йти в дитячий садок;
·             вона скаржиться на головні болі або болі в животі без будь-якої причини;
·                 чіпляється за вас і проявляє плаксивість;
·                 приходить додому із травмами, які не може пояснити;
·                 залишається на самоті або впадає у стан депресії;
·                 розповідає про якусь дитину, яка робить їй всілякі пакості;
·                 має труднощі з концентрацією уваги;
·                 уникає зорового контакту, коли ви питаєте її про дитячий садок.
Що повинні робити батьки, якщо в дошкільному закладі їх дитини має місце булінг? Нижче наводяться поради, що допоможуть батькам впоратися із ситуацією, що виникла.

1. Комунікація (спілкування) – це ключ. Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина піддається в дитячому садку знущанням, дайте їй зрозуміти, що ви зможете їй допомогти, якщо вона докладно розповість про все. Якщо ваша дитина виглядає наляканою чи збентеженою, використовуйте книги в якості легкого доступу до неї, щоб налагодити ваше спілкування природним чином. Деякі художні твори для дітей звертаються до цієї тематики. Як тільки ваша дитина розкриє вам усі подробиці про булінг, зберігайте спокій, не сваріть її та не засуджуйте, обов’язково поясніть, що ви неодмінно допоможете припинити це насилля.
2. Порозмовляйте з вихователем. «Навіть не дивлячись на те, що в дошкільних і подібних їм дитячих закладах дорослі завжди знаходяться поруч з дітьми, за такою великою кількістю малюків, які безперервно бігають навкруги, прослідкувати просто нереально», – каже колишній вихователь Трисія Янг. І, оскільки маленькі хулігани віддають перевагу тому, щоб ображати дітей, коли дорослі не дивляться, важливо порозмовляти з вихователем і ввести один одного в курс справи, щоб у подальшому він був більш уважним і вже прицільно спостерігав за певними дітьми.
3. Використовуйте політику відкритих дверей. У найавторитетніших дитячих садках і дошкільних закладах існує політика відкритих дверей, що дозволяє батькам приходити в будь-який час. Тому періодично без попередження навідуйтесь у групу вашої дитини. Ці неочікувані візити будуть тримати працівників дитячого садка в тонусі й зменшать імовірність того, що ваша дитина буде страждати від якогось хулігана.
4. Заплануйте переговори з батьками. Коли маленькі діти вдаються до булінгу, їхня поведінка частіше за все запозичується з домашнього досвіду, тобто у своїй родині вони можуть стати свідками домашнього насилля, дивитися жорстокі телешоу, чути як їхні брати та сестри висміюють інших дітей або самі бути жертвами насилля. Тож порозмовляйте з адміністрацією дошкільного закладу і призначте зустріч з батьками маленького хулігана, звернувши їхню увагу на його поведінку, але не дивуйтесь, якщо його батьки не будуть вас слухати, будуть проявляти байдужість чи почнуть все заперечувати.
5. Навчіть вашу дитину захищатись від хуліганів. Дайте своїй дитині певні психологічні інструменти, які вона зможе використовувати при контакті з хуліганом. Навчіть її достойно триматись, дивитись прямо в очі кривднику, розповідати дорослим про те, що сталось, та уникати самотності (бути завжди поруч з іншими дітьми). Ви також можете розширити можливості дитини, запропонувавши їй пограти в рольові ігри. Так вона зможе попрактикуватись у тому, що має намір зробити в подібній ситуації наступним разом. Упевнені в собі діти мають менше шансів стати мішенню для хуліганів, тому знайдіть способи, щоб забезпечити вашій дитині адекватну самооцінку. Ви можете допомогти їй зав’язати дружні стосунки поза межами дошкільного закладу і залучити її до тих видів активності, що зможуть підвищити її впевненість у собі.
6. Розгляньте перехід в іншу групу. Іноді булінг може бути настільки агресивним, що всі ваші зусилля так і не будуть успішними. Тому, якщо вам не вдасться нічого добитись, порозмовляйте з адміністрацією на предмет переходу вашої дитини до іншої групи. Якщо ж і це не вдасться зробити, тоді краще забрати вашу дитину із цього дитячого садка. 
Булінг у дошкільному середовищі відбувається набагато частіше, ніж повинен. І якщо ваша дитина стала однією із «жертв», не кажіть їй, щоб вона стала більш «жорсткою» і не примушуйте її розв’язувати цю проблему самостійно. Уживайте всих заходів, щоб захистити вашого малюка, здійснюйте візити в дитячий садок і давайте дитині інструменти, які не тільки стануть їй у пригоді в ранньому дитинстві, а й допоможуть уникнути знущань у майбутньому.
Що таке «булінг»
та чому про нього треба знати всім батькам!
Булінг це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався з цим явищем у дитинстві.  Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.
Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише у школі, але й протягом усього їх подальшого життя.
Скільки дітей страждають від булінгу
За дослідженнями UNISEF, 40% дітей ні з ким, зокрема і з батьками, не діляться своїми проблемами. Сором’язливі та спокійні діти стають жертвами булінгу вдвічі частіше за однолітків, які відкриті до спілкування. Більшість дітей ображають за те, що вони одягнуті не так, як інші, говорять або поводяться не так, як основна група. 44% дітей, якщо стають свідками булінгу, просто спостерігають, оскільки бояться за себе.
За статистикою, 80% українських дітей піддаються цькуванням, навіть не усвідомлюючи цього. В усіх соціальних системах завжди є лідер, середня група і так званий «вигнанець».
У початковій школі діти ще не займаються жорстким булінгом, але вже можуть бути непривітними до інших. Щойно вчитель починає вибудовувати систему конкуренції та пріоритетів ‒ діти починають один одного травити. А справжній булінг почнеться у середній школі ‒ з 10-11 років ‒ вік входження у підліткову кризу.
Обов’язок шкільного психолога, вчителя ‒ виявити лідера, схильного ініціювати цькування інших проводити, вести з ним дружні бесіди, виробляючи толерантність.
Чому діти стають жертвами булінгу? Психологи визначають декілька основних причин:
·   Занижена самооцінка. Навіть якщо дитина виявляє її через нарцисизм, надмірну відкритість, зверхність.
·  Домашня атмосфера. Дуже часто жертвами булінгу стають діти, яких вдома принижують, знецінюють, ображають. Або є родини, де дитину звикли жаліти – нещасна, хвора, росте без батька…Школа і садок ‒ каталізатор домашніх проблем. Тож, якщо дитина звикла отримати більше уваги до себе, поблажливість батьків, коли вона бідна й нещасна, то вона буде створювати навколо себе таку ж атмосферу і в школі.
·     Атмосфера в класі. Бувають колективи, створені самостійно або руками вчителя, в яких є дитина-агресор. Вона свідомо шукає слабшого, використовує його як грушу для биття, вирівнюючи свій психологічний стан.
Що робити батькам:
· У першу чергу заспокойтесь, і тільки після цього починайте розмову з дитиною.
·   Дайте відчути, що ви поруч, готові підтримати та допомогти, вислухати та захистити.
·    Запевніть дитину, що ви не звинувачуєте її у тому, що відбувається, і вона може говорити відверто.
·  Пам’ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, вона вразлива у цей момент. Будьте терплячими та делікатними.
· Спробуйте з’ясувати все, що зможете, проте не повторюйте ті ж самі запитання по декілька разів, допитуючись.
·  Запропонуйте подумати, які дії допоможуть дитині почуватися у більшій безпеці зараз (наприклад, бути певний час ближче до дорослих, не залишатися після уроків тощо).
· Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям. Поясніть різницю між «пліткуванням» та «піклуванням» про своє життя чи життя друга/однокласника.
·  Спитайте, яка саме ваша допомога буде корисна дитині, вислухайте уважно. Можливо ви запропонуєте свій варіант. Це допоможе розробити спільну стратегію змін.
· Пам’ятайте, що ситуації фізичного насилля потребують негайного втручання з боку батьків та візит до школи.
·  Спільно з дитиною шукайте нові способи реагування на ситуацію булінгу.
· Обговоріть, до кого по допомогу дитина може звертатися у школі: до шкільного психолога, вчителів, адміністрації, дорослих учнів, охорони, батьків інших дітей.
·   Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила у ситуацію булінгу. Рекомендуємо з цим звернутися до дитячого психолога.
·   Підтримайте свою дитину у налагодженні дружніх стосунків з однолітками.
·  Поясніть дитині, що зміни будуть відбуватися поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підтримку.
Як допомогти дитині-агресору
Дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу. Якщо ваша дитина – агресор, радимо:
·   Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що «всі так роблять», або «він заслуговує на це».
· Уважно вислухайте дитину і зосередьтеся на пошуку фактів, а не на своїх припущеннях.
· Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як «хлопчики завжди будуть хлопчиками» або «глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства».
· Ретельно поясніть, які дії ви вважаєте переслідуванням інших. До них відносяться: цькування, образливі прізвиська, загрози фізичного насильства, залякування, висміювання, коментарі з сексуальним підтекстом, бойкот іншої дитини або підбурювання до ігнорування, плітки, публічні приниження, штовхання, плювки, псування особистих речей, принизливі висловлювання або жести.
· Діти, які булять, заперечують це так довго, як тільки можуть. Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.
· Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство.
·   Скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому ви тимчасово триматимете зв’язок з учителями, щоб упевнитись ‒ дитина намагається змінити ситуацію.
·    Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення.
·     Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.
·    Агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої дитини та розлади поведінки. Порадьтеся зі шкільним чи дитячим психологом.
Чому важливо вчасно відреагувати?
Булінг впливає на всіх, хто бере в ньому участь або спостерігає, та має деструктивні наслідки в майбутньому житті.
Ті, хто піддаються булінгу:
·   втрачають відчуття емоційної та фізичної безпеки, довіри до місця, у якому мають перебувати щодня;
·  відчувають безпорадність і страх від постійної загрози. Булінг провокує тривожні та депресивні розлади, пригнічує імунітет, що підвищує вразливість до різних захворювань;
· втрачають повагу до себе. Страхи та невпевненість руйнують здатність до формування та підтримки стосунків з однолітками, що призводить до відчуття самотності;
· втрачають інтерес до різних форм активності та не можуть нормально навчатися. У деяких випадках можна простежити зв’язок між потерпанням від булінгу та розладами харчуванням (анорексії та булімії), емоційної сфери (депресіями та суїцидальною поведінкою).
Ті, хто булять:
· частіше за інших потрапляють у ситуації, де проявляється насилля та порушуються закони;
· частіше беруть участь у бійках, причетні у вандалізмі, залучаються до ранніх статевих стосунків, мають досвід вживання алкоголю та наркотичних речовин.
Ті, хто вимушені спостерігати:
· часто страждають від відчуття безпорадності, етичного конфлікту: втрутитись у ситуацію булінгу чи ж залишитись осторонь;
· потерпають від депресивних станів чи перезбудження, намагаються менше відвідувати школу.
Навіть поодинокий випадок булінгу залишає глибокий емоційний слід, що робить проблему найпоширенішою причиною звернень до дитячого психолога.

                                                Діти з ООП на карантині


           Нещодавні події, пов’язані із поширенням коронавирусу у світі, внесли істотні зміни та обмеження в усі сфери життя дорослих та дітей, невиключно, і дітей з особливими освітніми потребами. Садочки закрилися на карантин, скасовані групові та індивідуальні позашкільні заняття, багато батьків почали працювати віддалено з дому, деякі продовжують виходити на роботу, а діти залишилися з бабусями та дідусями. Підвищився рівень тривоги і занепокоєння за своє майбутнє і майбутнє близьких.
           Отже, як підтримати себе і свою сім’ю в цей непростий період? Зупинимося на способах підтримки дітей з особливостями розвитку, оскільки тут є ряд специфічних нюансів.

1. З дитиною необхідно простою і доступною мовою обговорити ситуацію, що склалася. Навіть, якщо вам здається, що дитина ще занадто мала або недостатньо сприймає звернену мову. Особливо діти з РАС неймовірно чутливі до емоційного стану своїх близьких. Вони обов’язково відчують збільшення рівня тривоги в сім’ї. Важливо зазначити, яка трапилася ситуація і з чим пов’язано занепокоєння батьків, щоб діти не залишалися одні в тривожному невіданні.
2. Описувати те, що відбувається рекомендується в максимально спокійному і урівноваженому стані, не давати неправдивих або фантастичних пояснень. У своїй розповіді слід спиратися на доступні і зрозумілі вам факти.
3. Додатково хочеться відзначити, що не слід лякати дитини ситуацією, що склалася у виховних цілях. Дитина вже і без того буде стурбованою суттєвими змінами в її щоденному життєвому укладі.
4. Добре відомо, як важко даються дітям зміни в установленому ним режимі дня. Дитина може болісно переносити переїзд до родичів, карантин в школі чи дитячому садку, скасування улюблених факультативних занять. Це може негативно позначитися на її поведінці, оскільки дитина не завжди в змозі озвучити, що її турбує. Постарайтеся максимально підтримати звичний для дитини хід дня, продовжуючи озвучувати, з чим пов’язані зміни, що відбулися і що це тимчасове явище.
5. Зміни в розпорядку дня добре відобразити в новому тимчасовому візуальному розкладі. Так само окремо можна у візуальній формі позначити симптоми вірусу, запобіжні заходи і особливості поведінки при карантині, а також алгоритм роботи в разі появи небажаних симптомів.
6. Буде доречним програти або промальовувати разом з дитиною цю нову ситуацію, скласти соціальну історію або прочитати готову, використовуючи книги з піктограмами.
7. Дитина може сильно засмучуватися через скасування додаткових корекційно-розвиваючих занять, індивідуальних або групових психотерапевтичних зустрічей, нудьгувати за своїм педагогом, психологом або групою. У такій ситуації можна домовитися зв’язатися з фахівцем у телефонному режимі або відео режимі, щоб дитина могла озвучити, що її турбує або просто побачити людину, з якою у неї збудовані емоційні і соціальні зв’язки, почути слова підтримки, зменшити тривожність і отримати поради.
8. Батькам дитини в цей непростий період можуть самим знадобитися додаткові рекомендації і слова підтримки. Якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся або, що поведінка дитини значно перевищує допустимі межі, ви можете домовитися про консультації в режимі он-лайн з фахівцем дитини.

        Пам’ятайте, що всі ці події тимчасові! Незабаром ми всі зможемо повернутися до свого звичного режиму!
        Будьте здорові!

       Скачати зображення можливо за цим посиланням:
https://vseosvita.ua/library/socialna-istoria-karantin-dla-ditej-z-ras-228490.html


Ігри та заняття із особливою дитиною в  період карантину (і не лише)


Всім добре відомо, як важливі регулярні розвиваючі заняття та ігри для дітей з особливими освітніми потребами. І оскільки зараз практично всі консультації і навчальні зустрічі з дитячими спеціалістами припинені, стане в нагоді добірка ігор для батьків, в які можна пограти із дітьми вдома (і не лише з дітьми з ООП, а з усіма дітьми). Вони принесуть справжнє задоволення як дітям, так і батькам!
Розглянемо варіанти сенсорних ігор. Мета цих ігор ‒ подарувати дитині різноманітні приємні відчуття: зорові, слухові, тактильні, нюхові, смакові, рухові.


Використання сенсорних ігор сприяє:

·     переживанню дитиною приємних емоцій і поділу їх з іншими;
·  формуванню і розвитку міцних емоційних зв’язків зі значимим дорослим;
· утриманню та продовженню двосторонньої комунікації;
·    здобуттю дитиною нової сенсорної інформації;
· розширенню уявлення про навколишній світ.
Всі ці пункти є необхідними кроками на шляху до соціального, емоційного і комунікативного розвитку вашої дитини! Отже, пограємо?

1. Гра з водою та фарбами

Приготуйте акварельні фарби (використовуйте базові 6 кольорів: червоний, синій, зелений, жовтий, чорний і білий), прозорі пластикові стаканчики (їх знадобиться не менше шести штук). Стаканчики поставте в ряд і наповніть водою. Візьміть на пензлик фарбу одного з кольорів та розведіть у стаканчику. Обов’язково емоційно коментуйте свої дії, намагаючись привернути увагу дитини. Подібні дії потрібно провести і з іншими фарбами по черзі.
На початковому етапі дитина може бути просто пасивним спостерігачем, поступово вона почне проявляти активність і інтерес, і вже сама розмішуватиме акварель у воді. Коли цей навик буде освоєно, покажіть дитині, як можна змішувати між собою базові фарби, щоб отримувати нові кольори і їх відтінки.

2. Домашнє озеро

У великий пластиковий контейнер (або тазик) налийте теплу воду. Тепер це ваше Озеро. У ньому можуть рости очерет, водитися рибки, крабики, жабки, по поверхні плавати качечки, лебеді, кораблики. Жителів водойми дитина може виловлювати сачком, птахів годувати (наприклад пінопластом, блискітками-конфетті або шматочками пластиліну), на паперові кораблики дути, створюючи їм попутний вітерець. Загалом, ця гра може обмежуватися тільки фантазіями гравців!

3. Ігри зі свічкою

Підготуйте маленьку плаваючу свічку. Її можна відразу помістити плавати на столі у маленькому контейнері. Обережно запаліть її в присутності дитини, дайте на неї подивитися, емоційно озвучуючи те, що відбувається, а потім, задувши, скажіть «ой, вогник погас». Повторюйте гру, поки дитина не буде проявляти до неї інтерес і не буде пробувати дути самостійно. Цю вправу добре робити у напівтемряві, із запнутими шторами або вимкненим світлом.

4. Прогулянка у темряві

З ліхтариком у руці цікаво досліджувати простір будинку. Влаштувати міні-екскурсію, висвітлюючи шлях. Вгадувати предмети, знаходити заховані улюблені іграшки.

5. Ігри із крупами

Насипте до пластикового контейнеру крупу (рис, гречку, пшоно, квасолю — на ваш вибір). У неї можна ховати і знаходити руки, маленькі предмети та іграшки, пересипати з однієї ємності в іншу, годувати пташок. Якщо перемішати разом квасолю і горох, їх можна потім розділяти на дві різні чашечки пальчиками або щипчиками для цукру.

6. Гра зі звуками

«Виймайте» звуки із різних предметів: стукайте дерев’яними і металевими ложками одна об одну, паличками для суші по коробках, контейнерах, бляшаним банкам від чаю або кави. Якщо насипати крупу у бляшанку, то вийде відмінний маракас. Покажіть дитині різні прості ритми, нехай вона їх спробує повторити.
Можна ховати якийсь звучний предмет, щоб дитина його шукала, орієнтуючись на звук.

7. Тактильні гри з рухом

Грати в «наздожену, наздожену, зловлю». Влаштуйте тормошіння і метушню з дитиною на килимі. Будуйте фортеці із подушок, заривайте в них дитину, закручуйте в одіяло. Можна влаштувати бої подушками, м’яти або рвати газети. Такі ігри допомагають зняти емоційну напругу і витратити накопичену енергію.
Не варто очікувати, що ваша дитина відразу включиться до нової гри або займе в ній активну позицію. Наберіться терпіння і не зупиняйтеся, продовжуючи грати і коментувати свої дії, перебуваючи разом з дитиною. Знайомте дитину з новими іграми по черзі, не пропонуйте відразу кілька нових, незнайомих активностей. Тільки після того, як одна з ігор буде освоєна і почне активно використовуватися, показуйте іншу. Пам’ятайте, що гра повинна проходити в позитивному і дещо спонтанному ключі, без примусу і негативних емоцій!
Грайте і будьте здорові!

Як зробити карантин комфортним для дітей і батьків.

"Сімейна Конституція" та незвичні активності. 

Психологиня Світлана Ройз дала практичні поради, як зберегти родину та себе під час вимушеної ізоляції. 
Більше читайте тут: 

https://zatyshok.net.ua/5528/ 11 добрих мультиків для дітей та дорослих, які варто переглянути під час карантину

https://kolobok.ua/819921-audioskazki «Колобок. юа» – аудіоказки для дітей

https://www.youtube.com/channel/UCQ-E7PHQi8o6gxWUd70HBcQ - дитячий канал «Ладоньки-Ладоньки» – мультфільми українською мовою для дітей

https://zatyshok.net.ua/5708/ 20 найдобріших мультиків, які варто показати кожній дитині

https://zatyshok.net.ua/6053/ 7 добрих повчальних фільмів, які варто подивитися разом з дитиною

https://zatyshok.net.ua/5389/сімейні фільми, які можна подивитися під час карантину

https://zatyshok.net.ua/5987/кіно на вечір: 5 добрих фільмів для здобуття внутрішнього спокою

https://zatyshok.net.ua/5891/ – 13 позитивних мультиків, які розвеселять навіть тих, хто занепав духом
 https://zatyshok.net.ua/5767/ТОП-5 затишних книг, які варто прочитати під час карантину

https://zatyshok.net.ua/5583/11 чудових сімейних фільмів, які замінять дітям мультики